Αίολος Αγυιάς-Ζάκυνθος 76-65 *Τι δήλωσε ο Αν. Παπαδημητρίου

0

Ο Αίολος Αγυιάς πέτυχε την 2η σερί νίκη του κόντρα στην Ζάκυνθο με 76-65 για την 17η στροφή της Α1 ΕΣΚΑ-Η και παρέμεινε στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί και εύστοχοι στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με 45-35 στο 20΄, Ωστόσο η ομάδα του Ανδρέα Παπαδημητρίου έκανε εξαιρετικό 3ο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 23-8 πήρε κεφάλι στο σκορ με 58-53 στο 30΄. Η τελευταία περίοδος άνηκε στον Αίολο Αγυιάς, που έφτασε σχετικά εύκολα στην κατάληψη της νίκης.

Δεκάλεπτα:19-22, 35-45,58-53, 76-65

ΑΙΟΛΟΣ (Α.Παπαδημητρίου): Αζαρίας 4, Παναγόπουλος 5(1), Αρχιμανδρίτης 14, Καποτάς 5(1), Σουλιώτης 19(1), Σκροπολίθας 11, Σπυριδωνίδης 4(1), Χατζηκάλφας 4, Γιωτόπουλος 10(1)

ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Δ.Κοριανίτης): Πέττας 3(1), Βαρβαρίγος 14, Κοτσέτας 11(1), Σουρμπης 2, Β.Θεοδωρίτσης 9(3), Μπονίκος 14(1), Μάργαρης 13(3)

Οι δηλώσεις του Ανδρέα Παπαδημητρίου για τη νίκη της ομάδας του:

“Κάναμε άλλη μια σημαντική νίκη απέναντι σε μια ομάδα που είχε κερδίσει την Παναχαϊκή την προηγούμενη εβδομάδα, παρόλο που ο αντίπαλος ξεκίνησε με 9 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο.

Στη συνέχεια αντιδράσαμε, προηγηθηκαμε και κερδίσαμε σχετικά εύκολα. Είναι πραγματικά αξιέπαινοι οι παίχτες μού, αφού κέρδισαν σε ένα ακόμη γήπεδο ως γηπεδούχοι (σ.σ. Ροίτικα).”