Εύκολη επικράτηση της Κρήνης ΄97 με Κεφαλληνιακό- Οι δηλώσεις του Άρη Ξενούλη

0
Με καλή εμφάνιση, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασε στη νίκη η Κρήνη ΄97, που επιβλήθηκε εις βάρος του Κεφαλληνιακού με 69-46, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία στην 1η στροφή της Α2 ΕΣΚΑ-Η.

Οι γηπεδούχοι είχαν αρκετές απουσίες, όπως και οι νησιώτες, αλλά το ημίχρονο έληξε ισόπαλο στους 28 πόντους. Μετά την ανάπαυλα, η πατρινή ομάδα επέβαλλε τον ρυθμό της και έφτασε εύκολα το πρώτο ροζ φύλλο της με 69-46.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 28-28, 48-41, 69-46

ΚΡΗΝΗ ΄97: Μισσιώνης 10, Λαμπρόπουλος 18, Στούμπανος Θ. 12(1), Νικολάου 2, Μπιλιάνης 6, Κοντόγεωργας 6(2), Γεωργακόπουλος 2, Μιαούλης 7(1), Πετούσης 6, Μανωλόπουλος.

ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑΚΟΣ: Καράμπαλης 5(1) ,Κρητικός 3 (1) Βαλλιανάτος 4,Λιοκαυτος 13 (1) Μεγάλος 4,Καραπετσας 8(1) Σάντας 2.

Οι δηλώσεις του προπονητή της Κρήνης ΄97, Άρη Ξενούλη, μετά την ολοκλήρωση του αγώνα:

«Ήταν σημαντική νίκη, γιατί είχαμε προβλήματα τραυματισμών και ελλείψεων, που αντιμετωπίζουμε από την προετοιμασία μέχρι τώρα. Η απόδοση μας κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μέρος σοβαρευτήκαμε, πιέσαμε στην άμυνα και καταφέραμε να σημειώσουμε μία άνετη νίκη. Καλή σεζόν με υγεία σε όλες τις ομάδες.»