Πρώτη νίκη του Φοίνικα Αγυιάς επί του Γαλαξία Δεμενίκων

0

Ο Φοίνικας Αγυιάς επικράτησε κόντρα στον Γαλαξία Δεμενίκων με 59-41 στην τελευταία αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής της Γ2 ΕΣΚΑ-Η και έτσι έκανε σεφτέ στα ροζ φύλλα, σε αντίθεση με τον Γαλαξία, που υπέστη την 2η ήττα σε ισάριθμα ματς.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για 20 λεπτά, με τον Φοίνικα να προπορεύεται ένα πόντο στο ημίχρονο, ωστόσο στην επανάληψη με σκληρή άμυνα και συνετές επιλογές στην επίθεση κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και έφτασε δίκαια στη νίκη με το ευρύ 59-41.

Τα δεκάλεπτα: 12-8, 29-28, 44-36, 59-41

Φοίνικας Αγυιάς (Διονυσάτος): Ντούρος 12 (1), Πούσιας 11(1), Γιαννάτος 10. Μιχελής 10(3), Παπαδάτος, Μαντάς 6, Σκέντος 4 (1),  Κομνηνός 3(1), Στεφανάτος 2, Σκιαδάς 1,  Ροδόπουλος,   Νικάκης

Γαλαξίας Δεμενίκων(Μπλετσάκης): Τζούρας 16 (2), Πετράτος 14, Βλαχόπουλος 3, Στρατίκης 2,  Αντωνόπουλος 2,  Βλαχοκυριάκος 2, Κονδύλης 2, Κτενόπουλος, Παναγιώτου, Μπασιαρίδης