Την έσωσαν Μαντάς και Αλεξόπουλος

0

Σε ένα ματς που δεν προσέφερε θέαμα σε όσους βρέθηκαν στο κλειστό της Αλεξιώτισσας, αλλά περιείχε σασπένς και έντονο ενδιαφέρον ως το τέλος του, ο ΑΟ Δύμης επικράτησε με 55-54 κόντρα στον Αχαιό ’47 και παρέμεινε σε απόσταση βολής από Ολυμπιάδα και Αίολο Αγυιάς.

Στο πρώτο μέρος, ο Δημήτρης Μαντάς ήταν σχεδόν αλάνθαστος και πήρε από το χέρι τους φιλοξενούμενους, οδηγώντας τους στο +6 στο ημίχρονο (35-29). Στην επανάληψη, τα λάθη διαδέχονταν το ένα το άλλο και οι επιθέσεις των ομάδων ήταν βεβιασμένες. Η Δύμη πλησίασε στη νίκη, αλλά ο Αχαιός δεν το έβαλε κάτω και το ματς μετατράπηκε σε ροντέο.

Ο Αλεξόπουλος ευστόχησε σε τρίποντο από το «σπίτι» του, λίγο πριν την εκπνοή του ματς και ο Μπουγιούκος κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια από τα 6.75. Μείωσε σε 54-55, αστόχησε στην τελευταία βολή, ο Κανταρτζόπουλος πήρε το ριμπάουντ, αλλά υπέπεσε σε λάθος και η πλάστιγγα έγειρε στην πλευρά των «μπλε», που την Κυριακή φιλοξενούν το Ληξούρι, σε μία δύσκολη αναμέτρηση

Δεκάλεπτα:16-15,29-35,42-43,54-55

ΑΧΑΙΟΣ ’47(Κοριανίτης): Κουτρούλης 11, Πλάτης 7 (1), Κυρσανίδης 4, Καλαντζής 4, Δαρβίρας 5, Παπαδόπουλος 1, Κανταρτζόπουλος 14, Μπουγιούκος 8 (1)

ΔΥΜΗ (Ροδόπουλος-Βλάχος): Μαντάς 15, Χρυσανθακόπουλος 11 (1), Πανίτσας 7, Κολλιόπουλος 6, Αλεξόπουλος 6 (2), Βλάχος 4