Α΄Κατηγορία (20η): Ατρόμητος και Νίκη 5 αστέρων (Το πανόραμα και βαθμολογίες)

0
Με 7 αναμετρήσεις άνοιξε η αυλαία της 20ης στροφής της Α΄κατηγορίας, που είναι και η 3η πριν την εκπνοή της κανονικής διάρκειας στο πρωτάθλημα.

Στον 1ο όμιλο ο Ατρόμητος και ο Πανμοβριακός έμειναν πίσω στο σκορ από Πήγασο και Αναγέννηση αντίστοιχα, αλλά το γύρισαν από το πρώτο μέρος και στην επανάληψη ανέβασαν στροφές, φτάνοντας εύκολα στο τρίποντο. Η Δόξα Παραλίας επανήλθε στις νίκες, λυγίζοντας τον Δία και έτσι παρέμεινε στην 3η θέση.

Στον 2ο όμιλο η Νίκη Προαστίου συνέτριψε την Αιγείρα/Ακράτα με 5 τέρματα, ενώ ο ΑΠΣ Πάτραι πέρασε νικηφόρα από τα Καλάβρυτα με ηγέτη τον νεαρό Αγριμάκη. Ο Δαβουρλής με ένα γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και στις αρχές της επανάληψης λύγισε την ουραγό Αρόη.

Τα αποτελέσματα-το πρόγραμμα και οι βαθμολογίες:

Α’ Όμιλος

Πανμοβριακός-Αναγέννηση Πατρών 3-1  (17΄, 26΄Φωτόπουλος, 84΄Κοκκίνης/ 9΄Κακαφώνης)

Δόξα Παραλίας-Δίας Σαραβαλίου 2-0 (4΄(αυτ.) Στανής, 60΄Βέρρας)

Ατρόμητος Πατρών-Πήγασος Μπεγ.  5-2  (25’ Αγκαράι, 42΄, 77’ Ανδρεόπουλος, 67΄Μανθόπουλος, 92΄ Κωστής/ 10΄Αποσκίτης, 86΄(πέν.) Μικελάτος)

Κυριακή 9/2

Γήπεδο «Κ. Ζάρρας», Ώρα 15.30, Αχαιός Σαραβαλίου-Λιμνοχώρι, Καλύβας

Γήπεδο Κ. Αχαϊας, Ώρα 15.30, Αχαϊκή-Δόξα Χαλανδρίτσας, Πετρόπουλος

Γήπεδο «Α. Κάνιστρας», Ώρα 18.00, ΑΕ Πάτρα-Αστέρας Τσουκαλεϊκων, Αθανασόπουλος

Β’ Όμιλος

Δαβουρλής-ΑΠΟ Αρόης  2-0 (42΄Σ.Πρέμπτος, 55΄Ανδρεοσόπουλος)

Καλάβρυτα-ΑΠΣ Πάτραι  1-2 (60΄(πέν.) Τσαβαλάς/ 23΄, 83΄Αγριμάκης)

Νίκη Προαστίου-Αιγείρα/Ακράτα  5-0  (22΄ Μουστάκας – 29΄(αυτ.) Παναγόπουλος, 75΄, 81΄, 89΄ Γαλάνης)

Άρης Πατρών-Αετός Πατρών 1-2