Α1 ΕΣΚΑ-Η: Στο 2-2 οι τελικοί και αύριο «βγαίνει» πρωταθλητής

0

Η Αχαγιά ’82 επικράτησε επί της ΕΑΠ με 57-46 την Παρασκευή και έφερε την σειρά των τελικών των πλέι οφ της Α1 ΕΣΚΑ-Η στο 2-2, με αποτέλεσμα να διεκδικήσει την 2η διαδοχική ολική ανατροπή αύριο στο κλειστό της ΕΑΠ (21.15), η οποία έχει την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί το 3ο match ball και να πάρει τον τίτλο, επιστρέφοντας στην Γ’ Εθνική, έπειτα από 6 χρόνια.

Το κλειστό της Αχαγιάς ήταν κατάμεστο την Παρασκευή (περίπου 500 άτομα παρακολούθησαν την αναμέτρηση) και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 11-0 στο 5’. Τελικά, το δεκάλεπτο έκλεισε με 16-6 υπέρ της Αχαγιάς ’82, με την ΕΑΠ να ευστοχεί μόνο από τα 6.75. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το επιμέρους σκορ ήταν 11-12 υπέρ της ΕΑΠ και το σκορ ήταν πολύ χαμηλό στο 20’ (27-18).

Στην επανάληψη, ο Μάνος Φωτιάδης επωμίστηκε το σκοράρισμα των φιλοξενούμενων, που με ένα σερί 7-0 στο τελευταίο 5λεπτο της 3ης περιόδου μπήκαν ξανά στο ματς, μειώνοντας σε 39-36 στο 30’. Η ΕΑΠ κατάφερε να ισοφαρίσει 6.31 πριν το τέλος σε 42-42, με καλάθι του Μητσιμπόνα, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με 4 σερί πόντους του Σταμόπουλου, λέι απ του Σφυρίδη και 2 βολές του Νικολόπουλου και το προβάδισμα πήγε στο +8 (50-42) για την Αχαγιά ’82, που το διατήρησε στα υπόλοιπα 3 λεπτά και έφτασε δίκαια στο υπέρ της 57-46.