Β΄κατηγορία (19η): Μεγάλες μάχες σε Προάστιο και Ρίο (αναλυτικά το πρόγραμμα)

0
Συνεχίζεται αυτό το σαββατοκύριακο το ενδιαφέρον και εντυπωσιακό πρωτάθλημα της Β΄ΕΠΣΑ κατηγορίας και από το πρόγραμμα δεν λείπουν τα ντέρμπι.

Στον 1ο όμιλο δεσπόζει η μάχη του Εθνικού Πατρών/Πολύτεκνου που φιλοξενεί το Σάββατο στο Προάστιο την πρωτοπόρο Δόξα Νιφορείκων. Οι γηπεδούχοι με νίκη θα μειώσουν στους 2 πόντους από την κορυφή, ενώ με «2» οι «μελανόλευκοι» θα κάνουν άλμα προς την άνοδο.

Στον 2ο όμιλο η Αργυρά περιμένει τον Αετό Ρίου στο ίδιο γήπεδο και μετά το Εθνικός- Δόξα Νιφ., σε ένα παιχνίδι που αναμένεται να κριθεί στο νήμα, αφού μιλάμε για δύο ποιοτικές και σταθερές ομάδες, που έχουν θέσει υψηλούς στόχους.

Την Κυριακή η πρωτοπόρος Αναγέννηση Ψαθοπύργου έχει δύσκολο εντός έδρας με τον φορμαρισμένο Απόλλωνα Εγλυκάδας, ενώ το Άνω Καστρίτσι που καταδιώκει την ομάδα του Βασίλη Φίλιππα θεωρείται φαβορί απέναντι στον Ολυμπιακό Πατρών. «Πόλεμος» στα χαμηλά στρώματα αναμένεται και στο ΠΑΟΚ Πάτρας- Δρέπανο, αφού αμφότεροι παλεύουν για την αποφυγή της τελευταίας θέσης, που ισοδυναμεί με απευθείας υποβιβασμό.

Το πρόγραμμα της 19ης και οι βαθμολογίες:

Α’ Όμιλος

Σάββατο 15/2

Περιβόλα- Λεών Αλισσού (15:30- Πετρωτού- Ντάβλα)

Εθνικός/Πολύτεκνος- Δόξα Νιφορείκων (15:30- Προαστίου- Καλύβας)

Κυριακή 16/2

Καμίνια- Σταροχώρι (11:00- Βραχνείκων- Αθανασόπουλος)

Καλλιθέα- Αστραπή Ψαρ.  (12:30- Πετρωτού- Σπυρόπουλος)

15:30

Αχαϊκός- Ίκαρος Πετρωτού  («Α.Κάνιστρας»- Ιωαννίδης)

Ατρόμητος Λάππα- Πετεινοί  (Λάππα- Μπλίκας)

Φαραϊκός- Παναχαϊκός (Ντα Λουζ Οβρυάς- Πράνταλος)

Δάφνη Πατρών- Αστέρας Μιντιλογλίου (Ζαρουχλείκων- Μπακόπουλος)

 

Β’ Όμιλος

Σάββατο 15/2

Αργυρά- Αετός Ρίου  (18:00- Προαστίου- Πράνταλος)

Κυριακή 16/2

Ολυμπιακός Πατρών- Άνω Καστρίτσι (10:00- «Κ.Ζάρρας»- Καραβασίλης)

15:30

Πανιώνιος/Αχιλλέας- Αστήρ Τέμενης (Αγυιάς- Ασπρουλόπουλος)

Άβυθος Αιγιαλείας- Απόλλων Αιγίου (Δημητρόπουλο- Οικονόμου)

Φλόγα Ροδιάς- Ζαβλάνι/Αίας  (Ροδιάς- Ρουμπάνης)

Αναγέννηση Ψαθοπύργου- Απόλλων Εγλυκάδας (Ρίου- Χρονάς)

Φοίνικας Ζήριας- Αχιλλέας Καμαρών  (Καμαρών- Μέρμηγκας)

ΠΑΟΚ Πάτρας- Δρέπανο (18:00- «Α.Κάνιστρας»- Τηλιγάδας)

 

Οι βαθμολογίες (σε 18 αγώνες)

Α΄ όμιλος

1 Δόξα Νιφ. 44

——————————

2 Πολύτεκνος/Εθνικός Π.  39

3 Σταροχώρι 37

4 Ικαρος Πετρ. 35

5 Λέων Αλισσού 33

——————————-

6    Αστέρας Μιντ. 32

7  Ατρόμ. Λάππα 29

8  Αστραπή Ψαρ. 27

9 Περιβόλα 25

10 Πετεινοί 24

11 Φαραικός 21

—————————

12 Αχαϊκός 19

13 Καλλιθέα 13

14 Παναχαϊκός 11

15 Καμίνια 11

——————

16 Δάφνη Π. 4

 

Β΄ όμιλος

1 Αναγέννηση Ψ. 45

—————————–

2 Άνω Καστρίτσι 42

3 Αετός Ρίου 39

4  Φοίνικας Ζήρ. 34

5  Φλόγα Ρόδιας 33

—————————

6 Απόλλων Εγλ. 33

7  Αργυρά Π. 31

8 Πανιώνιος Αχιλ. 29

9 Άβυθος 21

10 Αχιλλέας Καμ. 19

11 Ζαβλάνι/Αίας 18

———————————

12 Αστήρ Τέμενης 14

13 ΠΑΟΚ Πατρών 14

14 Απόλλων Συν. 13

15 Ολυμπιακός Π. 11

—————————

16 Δρέπανο 11

Share.

Leave A Reply

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.