Αστέρας Λεοντίου για φίλημα, το 10Χ10 η Φλόγα πήρε το ντέρμπι με Πυρσό (11η)

0
Πέρασε η 11η στροφή στο συναρπαστικό πρωτάθλημα της Γ΄κατηγορίας και πάμε να δούμε τον απόηχο και τις βαθμολογίες στους 2 ομίλους.

Α΄ΟΜΙΛΟΣ: Λεόντιο για φίλημα

Τη νίκη της 11ης στροφής απέσπασε ο Αστέρας Λεοντίου από την Δόξα Πατρών, την οποία συνέτριψε με 4-0.

Η ομάδα του Γιώργου Μιχαλιτσάνου ήταν εξαιρετική και απέδειξε ότι αποπνέει σταθερότητα στο παιχνίδι της, παρότι νεοσύστατη στον ποδοσφαιρικό χάρτη του ερασιτεχνικού. Τα γκολ στο πρώτο ημίχρονο προήλθαν από Στέλλα και Μαργαρίτη με τους Παναγιωτόπουλο και Μπάλλα να «χτυπούν» στην επανάληψη.

Καταιγιστική ήταν η πρωτοπόρος ομάδα του Ίκαρου Λακκόπετρας, που είχε εύκολο απόγευμα με την Νεάπολη Πατρών. Ο Ντάζος σημείωσε χατ-τρικ, ενώ δίχτυα βρήκαν οι Μπεκίρης, Τζελάτης και Φραγκούλιας. Ο Πείρος Ισώματος ζορίστηκε από το Μετόχι, αλλά πέρασε αλώβητος με 3-2 και εδραιώθηκε στην 3η θέση.

Νίκη μετά από καιρό για τον Ωλενιακό, που σκόραρε εις διπλούν στο δεύτερο ημίχρονο και έκαμψε την αντίσταση του Κρίνου, ενώ Ροΐτικα και Ολυμπιακός Ζαρουχλεΐκων έμειναν στο 1-1 και ήταν η παρθενική ισοπαλία για αμφότερους. Την 5η επιτυχία του πανηγύρισε ο Ατρόμητος Ζαρουχλεΐκων, που ξεπέρασε το εμπόδιο του Ρωμανού με 3-1.

Β΄ΟΜΙΛΟΣ: Αγχωτικό… «10×10»

Η Φλόγα Κάτω Καστριτσίου τα χρειάστηκε με τον ποιοτικό και ανεβασμένο Πυρσό, αλλά τελικά θριάμβευσε με 3-2, σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα και ήταν συναρπαστικό.

Ο Χαλούλος άνοιξε το σκορ στο 5΄και ο Μπασιλάρης έφερε το ματς στα ίσια στο 14΄. Ο Κώστας Πήττας «απάντησε» με προσωπικά τέρματα στο 22΄και 77΄ (πέναλτι) και το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο 88΄με τον Αυγερινό Λόη.

Ισοπαλία για την Αυτόνομη, που δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον σκόπελο του νεανικού αλλά σκληροτράχηλου Άτλαντα, σε ακόμα ένα «χορταστικό» ματς (2-2), που αποζημίωσε όλους όσοι το παρακολούθησαν. Μεγάλο «2» πανηγύρισε η Προοδευτική Πατρών, που με το γκολ του Ανδρικόπουλου στο 40΄, λύγισε την Παναχαϊκή 2014 και αναρριχήθηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Σκεπαστό και ΑΕ Αιγίου δεν είχαν πρόβλημα απέναντι σε ΑΕΚ Πατρών και Σπάρτακο και πέρασαν από την Πάτρα με εμφατικές νίκες, αφού οι ηττηθέντες δεν έπεισαν με την απόδοση τους και οι φιλοξενούμενοι ήταν σαφώς ανώτεροι.