Β΄κατηγορία (20η): Πήρε το ντέρμπι ο Αετός Ρίου, νίκες τα φαβορί στον 1ο όμιλο

0
Στο μεγάλο ντέρμπι του 2ου ομίλου της 20ης στροφής της Β΄ΕΠΣΑ κατηγορίας ο Αετός Ρίου ήταν θριαμβευτής κόντρα στο Άνω Καστρίτσι.

Ως τυπικά φιλοξενούμενος (το ματς έγινε στο γήπεδο Ρίου) οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν με 2-0, χάρη σε γκολ των Κατσιούρα (19΄) και Λάγιου (89΄) και πέρασαν στην 2η θέση, σε ισοβαθμία με την αντίπαλη ομάδα. Στην μάχη της Αιγιαλείας η μπίλια έκατσε στην μέση, με τον Αχιλλέα Καμαρών να προηγείται με τον Μαρή (63΄) και την Άβυθο να ισοφαρίζει με τον Μακρή στο 88΄.

Στον 1ο όμιλο τα φαβορί υπερίσχυσαν των αουτσάιντερ. Η πρωτοπόρος Δόξα Νιφορείκων συνέτριψε τα Καμίνια με 5-0, ενώ ο Εθνικός/Πολύτεκνος πήρε σημαντική νίκη κόντρα στον σκληροτράχηλο Αχαϊκό, με τέρματα των Μπεξη (27΄) και Ραμαντάνη (58΄). Ο Ίκαρος Πετρωτού νίκησε με 3-0 την Καλλιθέα με Σπυρόπουλο, Κλίτσα και Τσουραμάνη (όλα στο 1ο ημίχρονο), ο Ατρόμητος Λάππα με 2 γκολ του Ταπεινού στην επανάληψη ξεπέρασε τον σκόπελο του Παναχαϊκού και ο Λέων Αλισσού υπερασπίστηκε την έδρα του επί των Πετεινών, με χατ τρικ του Γιάννη Στουπάκη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 20ης (+Βαθμολογίες)

Κυριακή 23/2

Γήπ. Ζαρουχλεΐκων, 3:30μ.μ.: Αστραπή Ψαροφαΐου-Δάφνη Πατρών, Ανδρέας Καραβασίλης

Γήπ. Χαλανδρίτσας, 3:30μ.μ.: Σταροχώρι-Φαραικός, Αλέξης Καμζόλας

Β΄όμιλος

Άνω Καστρίτσι-Αετός Ρίου 0-2

Αχιλλέας Καμαρών-Άβυθος Αιγιάλειας  1-1

Γήπ. ΕΠΣΑ Α. Κάνιστρας, 12:30μ.μ.: Απόλλων Εγλυκάδος-Φλόγα Ρόδιας, Αλέξανδρος Φωκάς

Γήπ. Προαστίου, 3:30μ.μ.: A.E. Δρέπανου-Φοίνικας/Ζήριας, Δημήτρης Ρουμπάνης

Γήπ. Ρίου, 3:30μ.μ.: Αναγέννηση Ψαθόπυργου-Π.Α.Ο.Κ. Πάτρας, Κώστας Σαμαρτζής

Γήπ. Τέμενης, 3:30μ.μ.: Αστέρας Τέμενης-Ολυμπιακός Πατρών, Σπύρος Παλαιολόγος

Γήπ. Ροδιάς, 3:30μ.μ.: Απόλλων Συνοικισμού –Αργυρά Πατρών, Βαγγέλης Σαφαρίκας

Γήπ. Αχιλλέα, 3:30μ.μ.: Ζαβλάνι/Αίας -Πανιώνιος/Αχιλλέας, Κώστας Τηλιγάδας