«Διπλό» ανόδου για την Δόξα Νιφορείκων, ακάθεκτος ο Αετός Ρίου (το πρόγραμμα 19η)

0
Με δύο μεγάλα ντέρμπι άνοιξε η αυλαία στην 19η στροφή της Β΄ΕΠΣΑ κατηγορίας σε 1ο και 2ο όμιλο.

Η Δόξα Νιφορείκων λύγισε με ανατροπή τον Εθνικό/Πολύτεκνο (2-1) και έκανε ακόμα ένα βήμα πιο κοντά στην Α΄κατηγορία, ενώ η Περιβόλα νίκησε τον Λέοντα Αλισσού με 5-3 σε παιχνίδι που θύμισε Πρέμιερ Λιγκ και παρέμεινε ζωντανή για τα πλέι-οφ.

Στον 2ο όμιλο ο Αετός Ρίου με γκολ του Γιώργου Πολυζωγόπουλου έκαμψε την αντίσταση της Αργυράς στο Προάστιο και έπιασε προσωρινά το Άνω Καστρίτσι στην 2η θέση, αποδεικνύοντας ότι θα κυνηγήσει με αξιώσεις την άνοδο.

Τα αποτελέσματα- το πρόγραμμα της 19ης και οι βαθμολογίες:

Α’ Όμιλος

Περιβόλα- Λεών Αλισσού 5-3  (6΄Λαζανάς, 27΄Μπαρούνης, 68΄, 80΄Παντελής, 89΄Μπενέτος/ 28΄, 87΄Στουπάκης, 64΄ Γ.Σέρμπος)

Εθνικός/Πολύτεκνος- Δόξα Νιφορείκων 1-2  (7΄ Θοδωρή/ 37΄Νταλάπας, 63΄Ανδρικόπουλος)

Κυριακή 16/2

Καμίνια- Σταροχώρι (11:00- Βραχνείκων- Αθανασόπουλος)

Καλλιθέα- Αστραπή Ψαρ.  (12:30- Πετρωτού- Σπυρόπουλος)

15:30

Αχαϊκός- Ίκαρος Πετρωτού  («Α.Κάνιστρας»- Ιωαννίδης)

Ατρόμητος Λάππα- Πετεινοί  (Λάππα- Μπλίκας)

Φαραϊκός- Παναχαϊκός (Ντα Λουζ Οβρυάς- Πράνταλος)

Δάφνη Πατρών- Αστέρας Μιντιλογλίου (Ζαρουχλείκων- Μπακόπουλος)

 

Β’ Όμιλος

Αργυρά- Αετός Ρίου  0-1  (28΄Πολυζωγόπουλος)

Κυριακή 16/2

Ολυμπιακός Πατρών- Άνω Καστρίτσι (10:00- «Κ.Ζάρρας»- Καραβασίλης)

15:30

Πανιώνιος/Αχιλλέας- Αστήρ Τέμενης (Αγυιάς- Ασπρουλόπουλος)

Άβυθος Αιγιαλείας- Απόλλων Αιγίου (Δημητρόπουλο- Οικονόμου)

Φλόγα Ροδιάς- Ζαβλάνι/Αίας  (Ροδιάς- Ρουμπάνης)

Αναγέννηση Ψαθοπύργου- Απόλλων Εγλυκάδας (Ρίου- Χρονάς)

Φοίνικας Ζήριας- Αχιλλέας Καμαρών  (Καμαρών- Μέρμηγκας)

ΠΑΟΚ Πάτρας- Δρέπανο (18:00- «Α.Κάνιστρας»- Τηλιγάδας)

 

Οι βαθμολογίες (σε 18 αγώνες)

Α΄ όμιλος

1 Δόξα Νιφ. 47

——————————

2 Πολύτεκνος/Εθνικός Π.  39

3 Σταροχώρι 37

4 Ικαρος Πετρ. 35

5 Λέων Αλισσού 33

——————————-

6    Αστέρας Μιντ. 32

7  Ατρόμ. Λάππα 29

8  Περιβόλα 28

9 Αστραπή Ψαρ. 27

10 Πετεινοί 24

11 Φαραικός 21

—————————

12 Αχαϊκός 19

13 Καλλιθέα 13

14 Παναχαϊκός 11

15 Καμίνια 11

——————

16 Δάφνη Π. 4

 

Β΄ όμιλος

1 Αναγέννηση Ψ. 45

—————————–

2 Άνω Καστρίτσι 42

3 Αετός Ρίου 42

4  Φοίνικας Ζήρ. 34

5  Φλόγα Ρόδιας 33

—————————

6 Απόλλων Εγλ. 33

7  Αργυρά Π. 31

8 Πανιώνιος Αχιλ. 29

9 Άβυθος 21

10 Αχιλλέας Καμ. 19

11 Ζαβλάνι/Αίας 18

———————————

12 Αστήρ Τέμενης 14

13 ΠΑΟΚ Πατρών 14

14 Απόλλων Συν. 13

15 Ολυμπιακός Π. 11

—————————

16 Δρέπανο 11

Share.

Leave A Reply

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.