Γ΄κατηγορία: Νικηφόρα πρεμιέρα για Νεάπολη, Δόξα- 2Χ2 ο Ρωμανός

0

Ο Α΄ όμιλος έκανε «ποδαρικό» χθες με την 1η αγωνιστική για φέτος, ενώ ο Β΄ όμιλος ξετύλιξε το κουβάρι στην 2η στροφή του.

Από τον Α΄ όμιλο, η Νεάπολη πήρε σπουδαία νίκη στην πρεμιέρα, αφού έκαμψε την αντίσταση του νεανικού και σκληροτράχηλου Ωλενιακού με 1-0, χάρη σε τέρμα του Μάριου Κανελλόπουλου.

Η Δόξα Πατρών μπήκε με το… δεξί, «καθαρίζοντας» το τρίποντο επί του Βασιλικού με 2 γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 52’ ο Σέχου άνοιξε το σκορ και ο Νταλάπας το «έκλεισε» στο 88΄. Με στραβοπάτημα ξεκίνησε στην αφετηρία η Α.Ε. Ροϊτίκων, που έχει βλέψεις ανόδου, αφού ο Κρίνος πήρε πόντο και έδειξε πείσμα.

Τα γκολ για την ομάδα του Τάκη Ζαχαρόπουλου σημείωσαν οι Χατζηαναστασίου και Αλεξόπουλος, αλλά δεν ήταν αρκετά. Τέλος, Τριταιϊκός και Μετόχι έμειναν στο… μηδέν, στο μοναδικό ματς του ομίλου, στο οποίο δεν κουνήθηκε το δίχτυ.

Β΄ΟΜΙΛΟΣ: Εύκολα ο Ρωμανός

Με 8-0 νίκησε τον αδύναμο Σπάρτακο ο Ρωμανός και έκανε το 2Χ2 στον Β΄ όμιλο. Ο Νίκος Φράγκος πέτυχε 5 γκολ, ο Μαργαρίτης ακόμα 2 και ο Κομνηνός διαμόρφωσε τον θρίαμβο.

Ο Αστέρας Λεοντίου με την ΑΕ Αρόης έδωσαν… παράσταση σε ένα τρομερό ματς. Ο συνάδελφος Αποστόλης Νικολόπουλος σκόραρε εις διπλούν, αλλά η Αρόη «απάντησε» και πήρε την ισοπαλία.

Η ΑΕΚ Πατρών προηγήθηκε με 2-0, αλλά ο Ολυμπιακός Καμαρών την προσγείωσε ανώμαλα, αφού ισοφάρισε σε 2-2 στην επανάληψη. Το Σκεπαστό δεν «κατέβηκε» στο εκτός έδρας ματς με τον Αίαντα και μάλλον θα αποχωρήσει από το πρωτάθλημα, ενώ ρεπό είχε ο Παναχαϊκός, ο οποίος στην πρεμιέρα είχε επιβληθεί επί της ΑΕΚ με 3-1.