Αίαντας-Παναχαΐκή 69-74: Στην παράταση «μίλησε» η φανέλα…

0

Δύσκολη νίκη για Παναχαΐκή…

Η Παναχαΐκή τα «βρήκε σκούρα» στο «Δ.Τόφαλος» από τον Αίαντα/ΑΣΑΑ, που ήταν εξαιρετικός και έπαιξε με πάθος, αλλά τελικά έκανε ιδανική πρεμιέρα, επικρατώντας στην παράταση με 74-69 (62-62 κ.δ.)

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Λάμπρου Φραγκισκάτου μπήκε αποφασιστικά και με «σκληρή» άμυνα εγκλώβισε τα ατού της αντίστοιχης του Λουκά Λεονάρδου, με το δεκάλεπτο να λήγει 18-12 και τον Μαναβόπουλο να πετυχαίνει τους 10 από τους 12 πόντους των «κοκκινόμαυρων».

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αίαντας έφτασε τη διαφορά στο +11, αλλά η Παναχαϊκή βρήκε λύσεις στην επίθεση και τελικά στο 20’ οι «κυανόλευκοι» προηγήθηκαν με 31-30. Στην επανάληψη, ο Μαναβόπουλος έφτασε γρήγορα τα 4 φάουλ και παροπλίστηκε στον πάγκο, με τους Δημόπουλο, Βαρδίκο και Σταυρουλάκη να κρατούν μπροστά στο σκορ τον Αίαντα και τον Φώτη Παναγόπουλο να συνέρχεται. Στο 30’ οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 52-48.

Στην τελευταία περίοδο, ο Φώτης Παναγόπουλος ηγούνταν των προσπαθειών της Παναχαϊκής και με καλάθι μπροστά στον Αγγελόπουλο, 49 δευτερόλεπτα πριν την λήξη έγραψε το 60-60. Ο Δημόπουλος πέτυχε 2/2 βολές στα 30’’ και ο Παναγόπουλος ισοφάρισε σε 62-62 στο 23’’, για να αστοχήσει σε τρίποντο ο Δημόπουλος και να πάμε σε παράταση.

Εκεί «μίλησε» η φανέλα της Παναχαϊκής, «ξύπνησε» και ο Βασίλης Σαμαράς, που πέτυχε 5 κρίσιμους πόντους, με τον Αίαντα να προσπαθεί (απίστευτο τρίποντο Σταυρουλάκη για το 69-72) και τον Μαναβόπουλο να δίνει τη νίκη στους φιλοξενούμενους με 74-69.

Κορυφαίοι για τον Αίαντα οι Σταυρουλάκης και Δημόπουλος, πολύτιμος ο Θεοδωρόπουλος, ενώ από πλευράς νικητών ξεχώρισαν οι Μαναβόπουλος, Παναγόπουλος και ο Πατσαρούχας, που πέτυχε κομβικό τρίποντο προς το τέλος της παράτασης.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 31-30/ 52-48, 62-62/ (παράταση 69-74)

ΑΙΑΝΤΑΣ (Λ.Φραγκισκάτος): Βαρδίκος 15, Σταυρουλάκης 21 (3), Δημόπουλος 19 (1), Σύψας 2, Πασχάκης 2, Θεοδωρόπουλος 6 (1), Αγγελόπουλος 4, Στρέκλας, Γουβέλης, Δόνος, Παπαμαστοράκης, Λάπας

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λ.Λεονάρδος): Κουμάκης 1, Βασιλειάδης 7 (1), Ζαφειρόπουλος 2, Πατσαρούχας 11 (3), Μαναβόπουλος 22, Παναγόπουλος 13, Χ.Θεοδωρόπουλος 1, Λεβεντόπουλος 4, Ζαπανιώτης 6, Σαμαράς 7 (1)

Διαιτητές: Δαρλαμήτσος και Μακρόπουλος