Προμηθέας 2014-Παναχαϊκή 78-81: Μόνη πρώτη σε ματς “θρίλερ”

0

Στο μεγάλο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Α1 ΕΣΚΑ-Η Προμηθέας 2014 και Παναχαϊκή έδωσαν μεγάλη μάχη, σε ένα κατάμεστο κλειστό στην Αγυιά και οι “κοκκινόμαυροι” χαμογέλασαν στο τέλος, παίρνοντας την 5η νίκη σε ισάριθμα ματς με 81-78.

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό και οι ομάδες είχαν διάθεση να τρέξουν και να πάρουν εύκολους πόντους, μέσω του αιφνιδιασμού. Με τον Μαναβόπουλο να είναι “ζεστός” και τους γηπεδούχους να δείχνουν νευρικοί στην επίθεση, η Παναχαϊκή έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 23-15.

Ο ρυθμός δεν άλλαξε ούτε στην δεύτερη περίοδο, με την Παναχαϊκή να παίρνει σκορ από τον Σαμαρά και τον Προμηθέα να παραμένει διαρκώς κοντά στο σκορ, με το ημίχρονο υπέρ των φιλοξενούμενων με 41-35. Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε στους γηπεδούχους, που είχαν σε επιθετικό οίστρο τους Κυριλή, Κουμουνδούρο και Βύρλα και στον αντίποδα ο Μαναβόπουλος έμεινε εκτός παρκέ, καθότι ήταν φορτωμένος με φάουλ. Ο Παναγόπουλος όμως πήρε μπροστά και με 7 πόντους κράτησε όρθια την Παναχαϊκή (56-53 στο 30′).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν δραματικό, με εναλλαγές στο προβάδισμα και ισοπαλίες στο σκορ. Τελικά μέτρησε η εμπειρία των Μαναβόπουλου και Σαμαρά, αλλά και η τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Ανδρέας Κεσαπίδης από τον Καρπάνο για διαμαρτυρία στο 38′ για φάουλ που δεν δόθηκε στον Κυριλή (δύσκολη φάση). Τελικά οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 78-71 και απολαμβάνουν πλέον την μοναξιά της κορυφής.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-23, 35-41/ 53-56, 78- 81

Διαιτητές: Βαρδάλος- Καρπάνος

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Κεσαπίδης): Αναστασόπουλος 2, Τσιακμάς 5, Κουμουνδούρος 12 (2), Κυριλής 29 (1), Σανδραμάνης 2, Βύρλας 22, Μπαρδάκας 3, Κατσουλάκος, Γκάτζιος 3.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λεονάρδος): Μασούρας 9 (1), Βασιλειάδης 3 (1), Ζαπανιώτης 4, Ζαφειρόπουλος, Πατσαρούχας 2, Σαμαράς 20, Κουμάκης 2, Μαναβόπουλος 27, Παναγόπουλος 9, Θοδωρόπουλος, Λεβεντόπουλος 2, Πανίτσας 2