Α΄κατηγορία (5η): Συνεχίζουν απτόητοι Πανμοβριακός και ΑΠΣ Πάτραι

0
Η 5η αγωνιστική περιλάμβανε πολλά ντέρμπι, ωστόσο Πανμοβριακός στον 1ο όμιλο και ΑΠΣ Πάτραι στον 2ο συνέχισαν με το απόλυτο.

Ο Πανμοβριακός βρέθηκε πίσω στο ημίχρονο, αφού ο Αστέρας Τσουκαλείκων προηγήθηκε μέσα στον Ριόλο με 2-1. Ωστόσο στην επανάληψη, οι «κοκκινόμαυροι» απάντησαν εις τριπλούν και επικράτησαν με 4-2. Στο ντέρμπι της Παραλίας, ο Νίκας έδωσε το προβάδισμα στην Δόξα, αλλά ο Ανδρεόπουλος «μίλησε» από τα 11…βήματα και η μπίλια έκατσε στην μέση. Η Δόξα Χαλανδρίτσας πέτυχε την 2η φετινή νίκη της και 2η στην έδρα της, λυγίζοντας το Λιμνοχώρι με 2-0, ενώ ο Εθνικός/Πολύτεκνος με 3 γκολ στο δεύτερο μέρος ξεπέρασε τον σκόπελο της Αναγέννησης Πατρών.

Στον 2ο όμιλο, ο ΑΠΣ Πάτραι έκανε το 5Χ5, καθαρίζοντας την μπουγάδα από νωρίς με τον Άρη (3-1), πετυχαίνοντας τα γκολ του μέχρι το 26΄, ενώ στο Προάστιο ο Αετός Πατρών προηγήθηκε 2 φορές, αλλά η Νίκη ισοφάρισε σε ισάριθμες και κράτησε το αήττητο. Δαβουρλής και Αναγέννηση Ψαθοπύργου «κόλλησαν» στο μηδέν, ενώ η Αιγείρα/Ακράτα απέσπασε το 2ο σερί τρίποντο της, με σημαντική νίκη στο Ρίο κόντρα στο Άνω Καστρίτσι.

Ο Κεραυνός Αγίου Βασιλείου πέρασε από τα Καλάβρυτα, χάρη σε 2 γκολ του Παναγιώτη Καραχανίδη και επανήλθε στα νικηφόρα αποτελέσματα, ύστερα από την εντός έδρας ήττα με την Νίκη.