ΕΑΠ- Παναχαϊκή 37-29 στο ημίχρονο

0

Ο 3ος και τελευταίος τελικός της φετινής Α1 ΕΣΚΑ-Η βρίσκεται στα μισά της διαδρομής και η ΕΑΠ προπορεύεται στο σκορ με 37-29 επί της Παναχαϊκής.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 8-2 και μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ, ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και τελικά στο 10΄βρέθηκαν να χάνουν με 14-12. Στην δεύτερη περίοδο, ο Θανάσης Ρέλλας βρήκε τον στόχο έξω από τα 6.75, “σπάζοντας” συνεχόμενα την άμυνα ζώνης της Παναχαϊκής και οι “μελανόλευκοι” άνοιξαν την ψαλίδα στο +13 (33-20) στο 17′.

Σε εκείνο το σημείο δήλωσε παρών ο Σωκράτης Μαναβόπουλος, που πέτυχε διαδοχικά καλάθια και το ημίχρονο “έκλεισε” στο 37-29 υπέρ της ΕΑΠ. Ο Μαναβόπουλος έχει σημειώσει τους 16 από τους 29 πόντους της Παναχαϊκής.