Πρωταθλήτρια η ΕΑΠ στην Α1 ΕΣΚΑ-Η 2016/17

0

Η ΕΑΠ επικράτησε στον τελευταίο τελικό της Α1 ΕΣΚΑ-Η επί της Παναχαϊκής με 64-59 και κατέκτησε τον τίτλο της πρωταθλήτριας ομάδας στην φετινή Α1 ΕΣΚΑ-Η με 3-2 νίκες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 8-2 και μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ, ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και τελικά στο 10΄βρέθηκαν να χάνουν με 14-12. Στην δεύτερη περίοδο, ο Θανάσης Ρέλλας βρήκε τον στόχο έξω από τα 6.75, «σπάζοντας» συνεχόμενα την άμυνα ζώνης της Παναχαϊκής και οι «μελανόλευκοι» άνοιξαν την ψαλίδα στο +13 (33-20) στο 17′.

Σε εκείνο το σημείο δήλωσε παρών ο Σωκράτης Μαναβόπουλος, που πέτυχε διαδοχικά καλάθια και το ημίχρονο «έκλεισε» στο 37-29 υπέρ της ΕΑΠ. Ο Μαναβόπουλος έχει σημειώσει τους 16 από τους 29 πόντους της Παναχαϊκής. Στην επανάληψη, η ΕΑΠ διατήρησε την διαφορά σε επίπεδο 8 πόντων και στο 30 προηγούνταν με 49-41.

Στην τελευταία περίοδο, η Παναχαϊκή βραχυκύκλωσε τα ατού των γηπεδούχων και έφερε το ματς τούμπα. Στο 37΄με μπάσιμο του Παναγόπουλου πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (52-56) και η ΕΑΠ δεν μπορούσε να σκοράρει με τίποτα. Μέσα σε 30 δευτερόλεπτα ο Καλπακής με τρίποντο και δίποντο και ο Ρέλλας με τρίποντο στον αιφνιδιασμό έδωσαν το μομέντουμ στην ΕΑΠ (60-56). Η Παναχαϊκή απάντησε με βολή του Μαναβόπουλου και λέι απ του Παναγόπουλου (60-59 28΄΄ πριν την λήξη).

Ο Ρέλλας με 2/4 βολές έκανε το σκορ 62-59 και ο Μασούρας αστόχησε σε 2 βολές, 6΄΄ πριν το τέλος, για να έρθει ο Μητσιμπόνας στο τέλος με μπάσιμο να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα σε 64-59, χαρίζοντας τον τίτλο και την άνοδο στην Γ΄Εθνική στην ΕΑΠ.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 37-29, 49-41, 64-59

ΕΑΠ (Δεράος): Φωτιάδης 10 (1), Καλπακής 12 (2), Πίκιος 10 (1), Μητσιμπόνας 4, Σπυράκος 2 (βασική 5αδα), Σταυρόπουλος 3 (1), Κ. Λαμπρόπουλος 2, Ρέλλας 21 (5), Μαγγιώρος, Τσουλέας 2, Καραπιπέρης.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Καραγιάννης):  Ζαφειρόπουλος 5 (1), Μασούρας 5 (1), Φ. Παναγόπουλος 8, Σαμαράς 9 (1), Μαναβόπουλος 26 (βασική 5άδα), Χρ. Θεοδωρόπουλος 3, Ζαπανιώτης, Λεβεντόπουλος 3 (1).