Ζάκυνθος-Νίκη Πρ. 73-55

0

Η Ζάκυνθος ζορίστηκε μόνο στο πρώτο ημίχρονο από την Νίκη Προαστείου και επιβάλλοντας τον ρυθμό της στην επανάληψη έφτασε εύκολα στη νίκη με 73-55, κάνοντας το 2-1 στην σειρά για τα μπαράζ ανόδου της Α2 ΕΣΚΑ-Η.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η πατρινή ομάδα προηγήθηκε με 22-16, αλλά η ΑΓΕΖ αφυπνίστηκε και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 36-32. Στο 3ο δεκάλεπτο νίκησε με επιμέρους σκορ 19-7 και έτσι εκτόξευσε την διαφορά στο +16, μετατρέποντας την τελευταία περίοδο σε τυπική διαδικασία.

Την Τετάρτη η Νίκη θα φιλοξενήσει τους νησιώτες και θέλει μόνο νίκη για να κάνει το 2-2. Σε περίπτωση νέας επικράτησης της Ζακύνθου, οι φιλοξενούμενοι θα προκριθούν με 3-1 στον τελικό των μπαράζ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-22, 36-32, 55-39, 73-55

ΑΓΕΖ (Θεοδόσης): Ν.Μάργαρης 16(4), Δ.Μάργαρης 6, Μπονίκος 16, Εφέπουλος 13, Πέττας 3(1), Θεοδωρίτσης 5, Σταμίρης 8, Μουσέτης 6, Μουζάκης, Βαρβαρίγος

ΝΙΚΗ (Χουντής): Λιόνας 3, Μαυροειδής 2, Γκούτης 2, Κιούφης 16, Γιαννακόπουλος 18(4), Γεωργόπουλος 4, Βασιλείου 2, Παττίχης 2, Διονυσόπουλος 2, Θεοδωρόπουλος 3, Πετρόπουλος